Patria

Válečkový secí stroj Patria se vyráběl v několika provedeních s počtem řádek 13-19. Jednodušší a menší Patria Mignon byl levnější model pro menší zemědělce, který se vyráběl jen v provedeních 13 - 15 řádek. Pro Agretinu se vyráběla zvláštní rozšířená varianta s 18-24 řádky. Zajímavé je, že v tomto provedení, byly počty řádek sudé narozdíl od standardních verzí. Při pohledu na katalog je vidět, že řada částí byla řešena zcela odlišně od "evroprské" verze. Označení toho jihoamerického stroje bylo Patria A.D. (Doble alimentación).

Hlavním určením pro tyto stroje byly kopcovité terény. Posunutím jedné páky bylo možné stroj přenastavit ze spodního na horní výsev. Pomocí další páky se pak, stejně jak u dalších typů, řídilo množství výsevu pro jednotlivé plodiny podle výsevních tabulek.

Dříve jsem si myslel, že výroba těchto strojů začala zřejmě až ve 20. letech po té, co byla zakoupena firma Umrath. Po objevení ceníku z roku 1912, kde se objevuje válečkový secí stroj Fortuna s obrázkem a popisem odpovídajícím provedení Patrie, to vypadá, že Fortuna byl prakrickým předchůdcem Patrie.

Katalog 529 z roku 1933

Katalog 697 z roku 1941

Kromě titutní strany je obsah katalogu totožný.

Katalog 665 Patria Mignon z roku 1936

Katalog 531 z roku 1933

Kromě titutní strany je obsah katalogu totožný.

Katalog 779 argentinské Patria A.D. z roku 1938

Návod z roku 1932

Diapozitivy z prezentací

Fotografie Patria Mignon

Zdroj: agro-bazar.cz

Pohlednice

Zdroj: burda auction