Továrna Brandýské strojírny a slévárny 1952 - 2004

Po znárodnění v roce 1945 byla továrna Melichar přejmenována na Agrostroj.

V roce 1952 byla provedena změna výrobního programu a závod byl přejmenován na Brandýské strojírny a slévárny, národní podnik. Končí éra výroby zemědělských strojů a nastává doba výroby účelových automobilových nástaveb, přívěsů a návěsů. Zůstala tedy pouze výroba přívěsů za nákladní auta. Bylo započato s výrobou zeměvrtných strojů, kropicích automobilů, popelářských vozů, silničních zametačů a cisteren.
Výroba secích strojů byla předána Agrostroji v Roudnici.

V roce 1965 je podnik zařazen do trustu Československých automobilových závodů v Praze. V tomto období se věnuje vývoji typové řady nákladních automobilů a k nim příslušných automobilových přívěsů a návěsů, která byla v té době nejlepší v RVHP.

V letech 1964—70 se rozšiřuje výrobní plocha podniku výstavbou nových výrobních hal, nové kotelny a lakovny. V nově vybudovaných prostorách je uvedena do provozu poloautomatická linka na lisování rámů pro nákladní automobily Škoda a AVIA.

V sedmdesátých letech je podnik orientován plně na výrobu komunálních automobilů, přívěsů nosnosti 1—16 tun, automobilových návěsů s užitečným zatížením 16—22 tun, nákladních sklápěcích automobilů 3—5 tun a rámů pro nákladní automobily a autobusy. Dále se vyrábějí odlitky z temperované litiny a bílé litiny a potřebné náhradní díly.

Výročí 100 továrny Roku 1975 slavil závod stoleté trvání závodu. O 10 let později i stodesetileté výročí. // To je velmi zajímavé, jak k tomuto datu tehdy došli. Protože strojírenská živnost byla Františku Melicharovi udělena v roce 1873. V roce 1875 se mu moc dobře nedařilo, když se snažil udržet výrobu v pokrizových letech v Mladé Vožici, což se nakonec stejně nezdařilo. Tedy asi těžko najdeme důvod k oslavě.
Do Brandýsa přišel až v roce 1878. Na místo, kde později vznikla továrna se přestěhoval v roce 1881.

V osmdesátých letech se vyrábí valníkové návěsy všech tonážních kategorií, účelové nástavby komunálních vozidel pro odvoz tuhého domovního odpadu, rámy pro AVIA a LIAZ. Součástí výrobní základny je těžká lisovna, vyrábějící všechny druhy výlisků podélníků pro automobilový průmysl a výroba těžkých lisovacích a stříhacích nástrojů. V závodě je rovněž slévárna, která vyrábí odlitky z bílé a temperované litiny odléváním do písku i do kovových forem jako jediná slévárna toho druhu v ČSSR.

Protože byla továrna znárodněna podle Benešových dekretů již v roce 1945, netýkaly se jí restituce. Na počátku devadesátých let došlo k rozdělení na více společností. Nástupcem zkrachovalého podniku BSS se později stala firma BSS Metaco. Společnost byla privatizována, výrobní provozy následně novým vlastníkem záměrně poničeny a výroba ukončena. V roce 2004 pak skončila v likvidaci. V roce 2008 byla společnost BSS METACO a.s. definitivně zrušena.

Obrazová část

Model továrny

Model továrny

Moc bych uvítal bližší informace o tomto modelu továrny. Fotografie je z Melicharových trhů v roce 2011.