Seznam patentů
Zdroj: Jan Vojáček: Vývoj secích a rozmetacích strojů v období 1899-1914
V knize lze nalézt podbrobný technický popis patentů a oblasti, který patent řešil. Zároveň je možné porovnat řešení stejné oblasti jinými vynálezci a řešeními. Bohužel u patetnů nejsou uvedeny roky podání.
Kniha mapuje vynálezy podané po roce 1899, kdy vstoupil v platnosti patentový zákon. Je zde uvedena tedy jen část z cca 20 patentů podaných Františkem Melicharem. Dle kroniky byl první patent udělen již v roce 1893. Šlo patrně o zdokonalení samotného secího ústrojí u Sackova secího stroje.
Zásadním patentem bylo ale vylepšní lžičkového výsevního ústrojí, na jehož základě postavil vlastní secí stroj Unikum.
Popis jsem si vypůjčil z webu Mechanizace zemědělství:Melicharovo lžičkové výsevní ústrojí pracovalo, tak jako u Garettova stroje, oboustranně. Každé obsluhovalo dva řádky. Aby se již nemusel měnit hřídel s výsevními kotoučky, tak Melichar hnací hřídel, který procházel všemi kotouči podélně rozpůlil. Výsevní ústrojí sestavil ze dvou plechových kotoučů na jejichž vnitřních stranách byly nanýtovány plechové lžičky, které procházely otvory v druhém kotouči. Všechny levé kotouče s miskami byly upevněny k jedné části hřídele a všechny pravé k druhé části hřídele. Krajní pravý kotouč měl kontrolní lžičku s milimetrovým měřítkem na odečítání náběru. Pouhým otočením klíče nasazeného na hřídel se oba kotouče od sebe, či k sobě, přibližovaly nebo oddalovaly, což probíhalo u všech jednotek současně. Tím se jednoduchým způsobem změnil pracovní záběr lžiček. Jejich větší či menší části, které přečnívaly po obou stranách kotoučů, pak nabraly potřebné množství osiva. V první republice byl tento výsevní mechanizmus považován za nejlepší a proto byly také secí stroje s tímto výsevní ústrojím nejpoužívanější.[11]