Seznam patentů

Zdroj: Jan Vojáček: Vývoj secích a rozmetacích strojů v období 1899-1914

V knize lze nalézt podbrobný technický popis patentů a oblasti, který patent řešil. Zároveň je možné porovnat řešení stejné oblasti jinými vynálezci a řešeními. Bohužel u patetnů nejsou uvedeny roky podání.

Kniha mapuje vynálezy podané po roce 1899, kdy vstoupil v platnosti patentový zákon. Je zde uvedena tedy jen část z cca 20 patentů podaných Františkem Melicharem. Dle kroniky byl první patent udělen již v roce 1893. Šlo patrně o zdokonalení samotného secího ústrojí u Sackova secího stroje.

Zásadním patentem bylo ale vylepšní lžičkového výsevního ústrojí, na jehož základě postavil vlastní secí stroj Unikum.

unikum

Popis jsem si vypůjčil z webu Mechanizace zemědělství:
Melicharovo lžičkové výsevní ústrojí pracovalo, tak jako u Garettova stroje, oboustranně. Každé obsluhovalo dva řádky. Aby se již nemusel měnit hřídel s výsevními kotoučky, tak Melichar hnací hřídel, který procházel všemi kotouči podélně rozpůlil. Výsevní ústrojí sestavil ze dvou plechových kotoučů na jejichž vnitřních stranách byly nanýtovány plechové lžičky, které procházely otvory v druhém kotouči. Všechny levé kotouče s miskami byly upevněny k jedné části hřídele a všechny pravé k druhé části hřídele. Krajní pravý kotouč měl kontrolní lžičku s milimetrovým měřítkem na odečítání náběru. Pouhým otočením klíče nasazeného na hřídel se oba kotouče od sebe, či k sobě, přibližovaly nebo oddalovaly, což probíhalo u všech jednotek současně. Tím se jednoduchým způsobem změnil pracovní záběr lžiček. Jejich větší či menší části, které přečnívaly po obou stranách kotoučů, pak nabraly potřebné množství osiva. V první republice byl tento výsevní mechanizmus považován za nejlepší a proto byly také secí stroje s tímto výsevní ústrojím nejpoužívanější.[11]

 

Patenty pro secí stroje a rozmetadla

patent č. 38501/1
První část patentu 38501: Roztahovací lžičky jsou umístěné na děleném hřídeli, čímž je umožněn současný posun obou bočních stěn při změně velikosti lžičky. Tím nedochází při změně velikosti lžičky k vyosení naběrací lžičky od výpadního kanálu.
patent č. 38501/2
Druhá část patentu 38501: K přerušení výsevu řeší zvednutím radlic a zároveň i výsevní skříne, čímž zároveň dojde k přerušení pohonu secí hřídele.
patent č. 39571
Převodový mechanismus služící ke změně směru otáčení a tím změně výsevu ze spodního na vrchní.
patent č. 43627
Další vylepšení, které řeší ovládání změny velikosti lžičky pomocí prstence.
patent č. 46280
Převodový mechanismus služící ke změně směru otáčení a tím změně výsevu ze spodní a vrchní.
patent č. 48293
Pro ovládání množství hnojiva dávkovaného ze zásobníku slouží šoupátko a výkyvná klapka.
patent č. 49707
Další vylepšení, které řeší ovládání změny velikosti lžičky přidáním pomocné hřídele.
patent č. 54565
Západkové ústrojí pro ovládání rychlosti pohonu rozmetadla hnojiv.
patent č. 56260
Západkové ústrojí pro ovládání rychlosti pohonu rozmetadla hnojiv.