PODKLADY

František Melichar

Český kovář, vynálezce, průmyslník

Rudolf Melichar

1977

  1. [Úvod]
  2. [Rodový a sociální původ]
  3. [Kovářská tradice rodu Melicharů]
  4. [František Melichar, vynálezce a průmyslník]
    1. [Počátky samostatného podnikání]
    2. [Podnikání v Mladé Vožici]
    3. [Přechodné působení v Praze]
    4. [Konečná etapa Františka Melichara - Brandýs n/Lab.]
    5. [Vývoj secích strojů]
    6. [Vynálezecká činnost Františka Melichara]
    7. [Počátek výroby secích strojů]
    8. [Výroba lžičkových secích strojů]
    9. [Obchodní organizace a praxe]
    10. [Domácí prodej]
    11. [Poslední léta Františka Melichara]
  5. [Závěr]
  6. [Použité prameny]

Počátek výroby secích strojů

Jak víme František Melichar vyrobil prvý secí stroj už v Praze. Spád dalších událostí tuto výrobu přerušil a definitivně k ní došlo až v Brandýse n/L. Tu se začal připravovat na výrobu secích strojů usilovně a důmyslně.

Měl za sebou již poznatky moderní organizace a výroby z Německa. Po uvážení všech svých možností a plánů definitivně vymýtil z výrobního programu ostatní hospodářské stroje a jejich opravy.

Postupně, obezřele a plánovitě začal připravovat novou výrobu secích strojů. Především k tomu potřeboval více prostoru. V malém domku u mostu pracoval za stísněných podmínek. Proto roku 1881 se přestěhoval do Pražské ulice do domku číslo 241, který si z počátku jen najal. Na více neměl peněz. V tomto domku vyrobil se dvěma učni několik prvých secích strojů se šnekovými kolečky ve výsevní skříni. To byl tehdy na trhu běžný typ secího stroje. Tento typ secího stroje začal také s malými konstrukčním úpravami zlepšovat. Přece jen nemohl nevidět některé trvalé nevýhody tohoto stroje.

V tomto domku jako dárek k vánocům se dne 25. prosince roku 1882 se narodilo manželům prvé dítě, dcera Božena. Radost rodičů ze šesté dcery netrvala dlouho neboť za sedm měsíců dne 11.7. 1883 zemřela.

František Melichar u Sacka v Lipsku poznal secí stroje s výsevným ústrojím důlkovým či korečkovým. Uvědomil si také nevýhody spodního výsevu, a proto brzo přešel na výrobu secích strojů a vrchním výsevem podle Sacka. Tím padlo rozhodnutí, že se definitivně zaměří na secí stroje s vrchním výsevem. Také prvý udělený patent z roku 1883 to potvrzoval.

Doba byla Františku Melicharovi nejen příznivá ale i nápomocná. Roku 1882 a ještě v roku 1887 bylo v Rakousko-Uhersku zvýšeno clo na dovoz strojů. To asi bylo příčinou, že vídeňský velkoobchodník Friedländer hledal tuzemské výrobce zemědělských strojů, v té době měl Melichar za sebou již vyrobených 20 secích strojů. Začínala o něm povědomost v odborných kruzích.

Asi ke konci roku 1882 přijel zmíněný vídeňský obchodník do Brandýsa. Nejen koupil od Františka Melichara 27 secích strojů ale také je hned zaplatil. To byla pro výrobce velká pomoc, neboť rázem se podstatně zvětšil provozní kapitál. Mohl nakoupit více materiálu, přijmout další dělníky i něčím doplnit strojní park. Měl tak zajištěnu výrobu na celý rok 1883.

Mohl si také dovolit, že pronajatý domek čp. 241 koupil od manželů Bašusových. Dle trhové smlouvy se dne 23. června roku 1883 se stávali vlastníky František a Anna Melicharovi, každý na polovic. Také strojírenská výroba byla na vzestupu.

Pro zajímavost připomeňme, že prvá zmínka o použití secího stroje v Čechách je z roku 1818. Teprve ve dvacátých letech minulého století začali u nás prví výrobci zemědělských strojů. Začínali napodobovat anglické řezačky, mlátičky, šrotovníky a jiné zemědělské stroje. Teprve o něco později měli tito výrobci své vlastní vyzkoušené a zaváděné výrobky, například firma Umrath v Praze a několik dalších pražských výrobců. Zdá se, že výroba secích strojů ještě příliš nelákala.

Od čtyřicátých let se u nás začalo zavádět umělé hnojivo kostní moučka. To rozmach zemědělství podpořilo, zvláště když pak později přicházela umělá hnojiva ještě účinnější. V té době se u nás také živilo zemědělstvím nejvíce obyvatel.

Byla tu další příznivá okolnost, Brandýs tehdy nebyl ještě napojen na tvořící se železniční sít. Železniční spojení Brandýse se však už připravovalo. Provoz na této trati byl zahájen v roku 1884. O čtyři léta později byl Brandýs spojen železniční tratí s Neratovicemi. To mělo pro rozvoj Brandýsa nemalý význam a ještě větší význam pro rozvoj Melicharovy výroby. Doprava při vzrůstajícím obchodu se stávala význačným ekonomickým činitelem. Při stoupající výrobě Františka Melichara a stoupající dopravě i začínajícím exportu byla tím situace závodu velmi usnadněna.

Přesto, že výroba secích strojů nabrala už trvale stoupající trend František

Melichar se tím neuspokojil. Viděl, že vyráběné stroje mají ještě nehody, zvláště při setí rozličných druhů semene nebo při setí na svazích. Začal přemýšlet na nové konstrukci výsevného ústrojí, které by dosavadní nevýhody odstranilo.

<< předchozí | následujici >>